Acknowledgements

During a project of this size and scope, a huge number of people have assisted (and continue to assist) us in various ways. We gratefully acknowledge the assistance of these people and organisations (in no particular order):

  • Jonathan Richards, Griffith University
  • Shirley Macnamara, Mount Guide Station
  • Colin Saltmere, Myuma
  • Duncan Ray, Eacham Historical Society
  • Ian Donohue, Eacham Historical Society
  • Dorothy Walsh, Brisbane
  • Donna Skinner, Isaac Regional Council
  • Phil Rist, Girringun Reference Group Aboriginal Corporation
  • Valerie Kiernan, Cardwell
  • Ernie Grant, Tully
  • Alf Nathan, Mt Isa
  • Del George, Boulia
  • Mick Rackham, Riversleigh Station
  • Kevin Cairns (and Colby and Thomas), Riversleigh Station
  • Dave Cameron, Rio Tinto
  • Ron Eastburn, Mount Isa
  • Lorraine Tomlinson, Mandandanji Cultural Heritage Services Pty Ltd
  • Lane Brooks, Mandandanji Cultural Heritage Services Pty Ltd
  • Sally and Roland Everingham, Oak Park Station
  • ‘Skeet’, Georgetown
  • Australian Agricultural Company
  • Mick Coman, Mount Isa
  • Lisa Jones, Qld Police Museum
  • Brit Asmussen, Qld Museum
  • Birgitta Stephenson, In the Groove, Brisbane
  • Russell Carrington, Lawn Hill Station
  • Gail Wipaki, Mary Kathleen Memorial Park and Museum, Cloncurry
  • Lyndall Ryan, The University of Newcastle
  • Dorrie Prowse, Yulluna Aboriginal Corporation
  • Hazel and Lance Sullivan, Yulluna Aboriginal Corporation
  • Valerie Punch, Yulluna Aboriginal Corporation
  • Evelyn Moonlight James, Boulia
  • Gordon Connolly, Mitakoodi and Mayi People
  • Pearl Connolly, Mitakoodi and Mayi People
  • Henry Aplin, Waanyi Native Title Aboriginal Corporation
  • Richard Martin, University of Queensland
  • David Trigger, University of Queensland
  • Michael Aird, University of Queensland
  • Robyn Jenkins, Department of Transport and Main Roads
  • Virginia Mayo, Kalkadoon Native Title Aboriginal Corporation
  • Tony Kelly, Qld South Native Title Services
  • Sandra and Jim Hagan, Headingly Station
  • Tim White, Cairns
  • Paul, Raelene and Emma White, Mount Isa
  • Michelle Bird, Townsville
  • Kal Ellwood, Cairns
  • Frank Uhr, Brisbane
  • Lost Queensland Facebook group
  • Joe and Estelle Bridgeman, Capella
  • Tom Wills, Minerva Station
  • Sean Ulm, James Cook University
  • Jill Reid, Cairns
  • Thom Blake, Brisbane
  • John Zeck, Atherton
  • Tony Derksen, Irvinebank and Loudon House Museum
  • Ivan and Mary Searston, Herberton
  • John and Jodie Wilkie, Herberton
  • Carol Chong, Mareeba
  • Helen Kindt, Mareeba Historical Society
  • Nic Grguric, Adelaide
  • Helen Smith, Richmond
  • Frank Crapp (dec.), Richmond
  • Arthur Barnes, Richmond
  • Nicky Horsfall, Cairns Museum
  • Lindsay Black (dec.), Springsure
  • Isabelle Tarrago, Department of Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
  • Steve Nichols, Department of Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
  • Paddy Waterson, Heritage Branch – Department of Environment and Heritage
  • Sam Daniels, Ardmore Station
  • Gordon and Christine Grimwade, Write Shutter, Atherton
  • Mark Moore, University of New England
  • Meg Vievers, University of New England
  • Kathy Frankland, Community and Personal Histories, Department of Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
  • Tilly Geary, Community and Personal Histories, Department of Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
  • Robert Janson, Marion Downs Station
  • Lyn French, Gilberton Station
  • Qld State Archives staff
  • John Oxley Library staff
  • Bill Kitson and Museum of Lands, Mapping and Surveying staff, Brisbane
  • Bev Shay, Cooktown, and the Cooktown Historical Society
  • Judith Powell
  • Chris Mitchell, Diamantina National Park
  • Les Harrigan, Laura
  • Sue and Tom Shephard, Artemis Station
  • Barbara Shepherd and Jodi Hamilton, Lochinvar Station
  • Vincent and Damien Harrigan, Normanby Station
  • Ken McIvor, Normanby Station
  • Denis Kelly, Melsonby Station
  • Balnggarrawarra rangers, Normanby and Melsonby
  • Brett and Natalie Little, Laura
  • Ted and Sue Lees, Laura
  • Laura rangers, Laura
  • Micky Callaghan, Palmerville
  • Craig and Cheree Callaghan, Fairlight Station
  • Bill McGrath, Frome
  • Uri Gilad
  • Trish Wallis, Wallis Heritage Consulting
  • Simon Whiley, Rathdowney
  • Brian Mooney, Diamantina Shire Council
  • Mandandanji Cultural Heritage Services Pty Ltd
  • David and Tracey Corbett, Chumvale Station
  • Lynn Moore, Boulia Shire Council
  • Steve and Jeena Cramer, Glengyle Station
  • John ‘Menzies’ Powell, Monkira Station
  • Wayne Beck, Chinova Resources Pty Ltd
  • Chinova Resources Pty Ltd
  • Garth and Patrick Tully, Cluny Station
  • Jimmy Smith, Bedourie
  • Doug Cooms, Bedourie
  • Greg Woods, Sandringham Station
  • Rob and Monica Rogers, Sandringham Station
  • Trevina (‘Shorty’) and Gary Rogers, Dajarra
  • John Green, Cloncurry
  • Bob Guteridge, Cloncurry
  • Dennis Melville, Frances Melville, Geoffrey Jacks and Lorna Bogdanek, Pitta Pitta Aboriginal Corporation
  • Colin and Beth Hughes, Highbury Station
  • Billy Pratt, Coen
  • Michael Owens
  • Darren and Booie Haggarty, Boulia Tourist Park
  • Jane, Australian Hotel, Boulia
  • Andrew Schaefer, Flinders University
  • Tony Pagels, Flinders University
  • Chantal Wight, Flinders University
  • Helen Dennis and Jamie Hacon, Buckingham Downs Station
  • Andrew and Alby Davies, Chatsworth Station
  • Geoff Cornford, NAPCo
  • Isabel Tarrago, Brisbane
  • Christine and Simon Campbell, Norwood Station